این ترفند اکسل ، تکنیک مفیدی را توضیح می دهد که می تواند تعدادی از سلول های غیر ضروری را از شیت شما حذف کند.
فرض کنید شیتی دارید که مبلغ کالاهایتان را در آن وارد کرده اید و می خواهید مالیات بر فروش را حساب کنید. راه حل عادی این است که شما نرخ مالیات بر فروش را در یک سلول وارد کرده و سپس از این مرجع (به صورت مطلق) در فرمولتان استفاده کنید. یا ممکن است برای آسان تر کردن کار نامی مثل SalesTax را به این سلول بدهید.


شما می توانید نرخ مالیات بر فروش را با استفاده از یک نام ذخیره کنید (بدون اینکه بخواهید یک سلول را ایجاد کنید) . گام های زیر را طی کنید (مطابق شکل):
1.    Formulas➜Defined Names➜Define Name را انتخاب کنید تا پنجره New Name باز شود.
2.    نام مورد نظر (در این مورد SalesTax) را در فیلد Name وارد کنید.
3.    برای فیلد scope ، Workbook را تعیین کنید. اگر می خواهید که نام تنها در یک شیت خاص معتبر باشد شیت مورد نظر را برای فیلد Scope انتخاب کنید.
4.    فیلد Refers To را کلیک کرده و محتویات آن را پاک کنید و به جای آنها فرمول ساده ای مانند =7.5% را بنویسید.
5.    دگمه OK را کلیک کنید تا پنجره بسته شود.

ثابت های تعریف شده در اکسل

مراحل گفته شده یک فرمول تعریف شده را ایجاد می کند که از هیچ مرجع سلولی استفاده نمی کند. برای آزمایش، فرمول زیر را برای محاسبه مالیات فروش سلول A1 در یک سلول (غیر از A1) وارد کنید:

=A1*SalesTax

ثابت تعریف شده می تواند یک متن نیز باشد. برای مثال شما می توانید یک ثابت را برای نام یک شرکت تعریف کنید. برای مثال من ثابت MFST را با فرمول =”MICROSOFT CORPORATION” تعریف کرده ام. اگر در یک سلول فرمول زیر را وارد کنم:
=”Annual Report: “&MSFT

فرمول عبارت Annual Report: MICROSOFT CORPORATION را بر می گرداند.
نام هایی که به سلول یا محدوده ای از سلول ها ارجاع نمی دهد در Name box و در پنجره Go To (که با فشردن کلید F5 ظاهر می شود) نمایش داده نمی شود. اما در پنجره Paste Name (که با فشردن کلید F3 ظاهر می شود) و در لیست کشویی هوشمندی که هنگام تایپ فرمول ظاهر می شود قابل رویت است. البته این منطقی به نظر می رسد چون از این نام ها تنها در فرمول ها استفاده می شود.
همانطور که انتظار دارید مقدار این ثابت ها را در هر زمان با استفاده از پنجره Name Manager می توان تغییر داد. (Formulas➜Defined Names➜Name Manager ) فقط کافی است دگمه Edit را کلیک کنید تا پنجره Edit Name باز شود. سپس مقدار را در فیلد Refers To تغییر دهید. پس از بستن پنجره، اکسل از مقدار جدید استفاده می کند و فرمولهایی را که این ثابت استفاده می کنند را محاسبه مجدد می کند.

نظرات   

 
علی خسروانی
+1 #1 علی خسروانی 1393-07-14 20:06
از همه شما ممنونیم که برای ما این ترفند هار ا گذاشته اید من علی خسروانی 14 ساله از خوابگاه مرودشت هستم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی